Kaya Tırmanma Ayakkabıları


Tabanlar : Lastikten yapılmış olup kayayı tutma özelliğine sahiptir .

Bantlar : ön ve yanlara lastik bantlar takılarak kayaya sürtünmeden dolayı gövdenin yıpranması önlenmiş olmalıdır .

Gövde : Nefes alabilen kumaştan yapılmış ve bağlama ipleriyle güçlendirilmiş olmalıdır .

Yan bantlar : Ayakkabının yıpranmasını ve kolayca yırtılmasını önlemek için tabandan başlayıp üstte birleşen güçlendirme bantları takılmış olmalıdır.

Bağlama : Ayakkabının kolayca giyilip / çıkarılabilmesi için bağlama ipleri veya yapışkan bantlarla desteklenmiş olmalıdır.

Ayakkabı ölçüsü : Ayakkabının tırmanışta ayakta dönmesini önlemek ve temas edilen yeri hissetmek için ayağa tam oturmalıdır.

Ayakkabi Bogazi:Yüksek boğazlı ayakkabılar bileğinize ve ayak kaslarınıza destek olurlar. Ayrıca ayak bilekleriniz çizilmeler sürtünmelere karsı korurlar. Düşük boğazlı ayakkabılar belki ayak bileğinize daha az destek verirler ama dik yüzeylerde sürtünme basısı yâda diğer gelişmiş tırmanış teknikleri uygulamak için daha uygun bir hareket kabiliyetine sahiptirler.

Destek/Orta taban sertliği:Sert ve destekleyici tabanları ayaklarınızı korurlar, ayak kaslarınızın daha az kasılmasını sağlarlar, ince kenarlar ve basamaklar üzerinde daha kolay durmanız mümkündür. Ayrıca ayağınızı çatlaklara yâda büyük ceplere sıkıştırdığınızda ayakkabınızın bükülmesini kısıtladıkları için ayağınızı oldukça rahatlatırlar! Esnek orta tabanlar kayayı daha iyi “hissetmenizi”, dolaysı ile çok ufak basamakları kullanabilmenizi sağlarlar. Esnek tabanların bir diğer avantajı sürtünme basisini dik yüzeylerde uygularken çok daha geniş bir kauçuk tabanı ile kayaya basabilmeniz; daha rahat tırmanmanız olacaktır.

YüksekPerformans:
Tırmanış yarışmaları ve zor spor tırmanış rotalarında avantaj sağlaması için üretilirler. Belirli bir basit tekniğinin şart olduğu tırmanışlarda güvenebileceğiniz yüksek performans sunarlar. Bu tip  boğazlarının düşük tutulmasının sebebi ayağın hareket kabiliyetini kısıtlamamak ve daha hafif bir ayakkabı üretmektir.
Ayağınıza çok iyi oturarak basisinizin kontrolünü daha rahat sağlamanıza yardımcı olurlar.

 

Not : Ayakkabılar her etkinlikten sonra temizlenmeli içlerine kağıt veya bez doldurularak şekillerinin bozulmamasına özen gösterilmelidir