Tien – Shan Tırmanışları ( Khan Tengri 7010 mt – Pobeda 7439 mt.)


Khan-Tengri  deniz seviyesinin 7010 metre üzerindedir.  Merkez Tien Shan’un doğusunda Kırgızistan ve Kazakistan sınırında yer almaktadır. Piramit şeklindeki dağın tepesi sanki gökyüzüne işaret eder. Yamaçları dik ve saftır. Çığlar ve şelaleler  Han Tengri için olağandır . Tien-Shan masifi, öngörülemeyen ve huzursuz olan bir dizi genç dağdır.

Han-Tengri’nin zirvesinin tırmanması oldukça zordur . Bununla birlikte, Khan-Tengri zirvesinin güzergâhları çok iyi çalışılmıştır. Deneyimli bir rehber  ile sık buz düşmeleri ve çığlar ile tehlikeli alanlar atlatılabilir. Her  yüzlerce turist ve profesyonel dağcı  Khan Tengri’ye gelmektedir. Han Tengri zirvesinin ana yolları karmaşık olsada oldukça güvenli bir tırmanışa imkan vermektedir.

Büyük Tien Shan dağ sırasındaki  Pobeda Peak diğer tüm zirvelerden  400 mt daha yüksektedir. 7439 mt . Karmaşık ve geniş bir yapıya sahip olan bu zirve, insanlar üzerinde saygın bir  izlenim yaratır . Sovyet dağcıları geçtiğimiz yüzyıl otuzlu kırklı  yıllarda zirveye tırmanmışlardı . Ancak, 1943’ün ilkbaharına kadar, Kuzey sıradağlarının en yüksek zirvesine ulaştıklarını bilmiyorlardı. Sovyet takımı 1943’te zirveye ulaşmayı başardı ve  “zafer zirvesi” anlamına gelen  Pobeda Peak adını koydular.

Bu dağa tırmanmak oldukça yorucu ve tehlikelidir. Pobeda Peak “Yeryüzünde en soğuk dağ” olarak kabul edilir. Çoğu güzergahı , Kuzeybatı ve Batı’dan başlar ve aslında dünyanın en kuzeydeki 7000 metrelik  zirvelerinden biridir.Bu faktörlerden dolayı dağcılar zirveye  ulaşmakta ek bir zorluk yaşarlar. Çoğunluğu  Rus olan birçok dağcı bu dağda hayatını kaybetmiştir . Kötü ününden dolayı  son 10 yıldır dağcılar artık bu zirveye pek rağbet  etmemekteler.

Salewa ve Karspor sponsorluğunda  Tien Shan Tırmanış gurubunda bulunan dağcılarımızdan : Adem Gül ,Esin Handal ,Cemal Zerepcan  10 Temmuz da İstanbul ‘dan Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e hareket ettiler.

Bişkek‘den  ana kamplarının bulunduğu Southern  Inylchek ‘e  (~4000mt) geçtiler.

Arkadaşlarımız 21.temmuz 2018 de 3.Kamp alanlarına kadar çıkıp tekrar ana kampa geri döndüler.

Salı günü (24.07.2018) itibariyle Mimar Sinan Üniversitesinden 2 dağcı arkadaşlarıyla birlikte 5 kişi olarak 4300.-mt de bulunan 1. Kampa geçip orada kaldılar.

Çarşamba günü (25.07.2018) 5300mt de bulan 2.Kampa doğru hareket edecekler ve orada geceleyecekler.

Perşembe günü ( 26.07.2018) 5850 mt deki 3. Kamp yerlerine ulaşarak orada bir süre dinlenecekler.

Perşembe gecesini Cuma ya bağlayan gece (27.07.2018) yanlarına 2 kişilik bir çadır alarak zirveye doğru hareket edecekler.

Perşembe günü için beklenen 40-50 cm lik kar yağışı tırmanış açısından tedirgin edici olduğu için ,Zirveye giderlerken her ihtimale karşı yanlarına aldkları çadırı 4.Kamp olarak adlandırabileceğimiz 6400 mt e bulanan ve ancak 2 çadırın sığabileceği kartal yuvası benzeri bir alana kurup zirve yoluna devam edecekler.

Havanın muhtemelen daha iyi olacağı 30-31 Temmuz tarihlerinde zirve yapma ihtimalleri de şu  an için alternatifler arasında .Tüm dağcılarımıza bol şanslar ve başarılar diliyoruz.

 

http://aksaionline.com/ üzeriden online olarak ana kampı izlemeniz mümkündür.