Uludağ Zirvesinde 100. Yıl Coşkusu – Toprak Erol


Yalova Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (YADOS) ve İstanbul Doğa Dağcılık Kulübü Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yıldönümünü 2 bin 543 metre yükseklikteki Uludağ zirvesinde kutladılar.
Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100. yıldönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Ve Gençlik ve Spor Bayramı değişik kutlamalara sahne oldu. Bu kapsamda YADOS ve İstanbul Doğa Dağcılık Kulübü üyeleri de 45 kişilik bir ekiple bu coşkuyu Uludağ’ın 2 bin 543 metre yüksekteki zirvesinde yaşadılar. Ekip 22 kilometrelik zorlu bir yürüyüşün ardından zirveye ulaştı. Burada Atatürk posterleri ve Türk Bayrakları ile poz veren dağcılar, “Bizde dağcılar olarak Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100. yılını bu şekilde kutlamak istedik. Atatürk’ün posterlerini ve Türk Bayrağımızı Marmara Bölgesinin en yüksek noktası olan Uludağ zirvesine taşıyarak o gün ulu önderin Samsun’a ayak basışının önemine vurgu yapmaya çalıştık” dediler.

 

ETKİNLİK RAPORU :

Tarih : 18-19 Mayıs 2019-05-22

Etkinlik Sorumlusu : TOPRAK EROL

Rehber  : TOPRAK EROL

Rota : 2.OTELLER BÖLGESİ-KAPI ROTASI-BÜYÜK ZİRVE

Hava Durumu :GECE 4 DERECE, GÜNDÜZ 13 DERECE, PARÇALI BULUTLU, 20 KM/SAAT RÜZGAR

Kullanılan Malzemeler : KASK,BATON,TOZLUK,KRAMPON,DİNAMİK İP

Etkinlik Süresi :  9  BUÇUK SAAT

Ekip  : 30 SPORCU İSTANBUL DSK ( 1 SPORCU 1850 METREDEN DÖNDÜ )

 

Kulübümüz dağcılık şubesinin düzenlediği anma tırmanışı için Kar Spor desteği ile 18 Mayıs 2019 tarihinde gece İstanbul’dan yola çıkıldı. 19 Mayıs sabahı erken saatte Bursa merkezde kardeş kulüp sporcuları ile buluşulup Uludağ Milli Parkına giriş yapıldı. Uludağ Jandarma Karakoluna sporcu listesi ve rota bilgileri verildikten sonra, son hazırlıklar tamamlanıp 06:40’ da tırmanışa başlandı. Orman yolundan ilerlendikten sonra kar çanağı bölgesinde teknik donanımlar kontrol edilip tırmanışa geçildi. Bu bölgede devam etmekte zorlanan 3 sporcunun güvenli şekilde başlangıç noktasına dönmeleri sağlanarak  tırmanış devam etti. Sorunsuz şekilde saat 12.30’da büyük zirveye ulaşıldı. Zirve anı defterinin yazılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ve anı fotoğraflarının çekilmesi ardından inişe geçildi. Kapı bölgesinde karın sertliği nedeniyle inişin risk içerdiği değerlendirilerek emniyet noktası oluşturularak ip açıldı. Güvenli şekilde bu parkur geçildikten sonra kalan rota da güvenle tamamlanarak saat 16:30’da oteller bölgesinde bekleyen araca ulaşıldı. Jandarma k arakoluna tırmanışın vukuatsız tamamlandığı bilgisi verildi. Tırmanışta geri dönme kararı alan sporcunun ( Mustafa Kalabalık ) rahatsız olduğu gözlendi. İlk müdahalesinin ardından en yakın sağlık merkezi olan Çekirge Devlet Hastanesine başvurmasının uygun olduğu değerlendirildi. Rehber eşliğinde doktor kontrolleri ve tahlilleri yapılan sporcuya gerekli tedavi uygulandı ve yolculuğa devam edebileceği kanaati verildi. Yemek ve dinlenme molası ardından İstanbul için yola çıkıldı. 22:50’de İstanbul’a varıldı.

Tüm etkinlik boyunca sporculardan ya da doğa şartlarından kaynaklanan başka bir sorun yaşanmadı.

Etkinliğe katılan ve başarı ile zirve yapan tüm sporcuları kutlarım.

 

TOPRAK EROL

İDSK DAĞCILIK ŞUBESİ SORUMLUSU