Yüksek İrtifa Takımımız Gasherbrum I Dağı(8068 m)tırmanışı için yola çıktı


Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yıllık faaliyet programında yer alan Gasherbrum 1 (8068 m) dağına yüksek irtifa takımından 3 sporcu 50 gün sürecek tırmanış için bu gün İstanbul’dan uçakla Pakistan’ın başkenti İslamabad’a hareket etti.

Federasyon Başkanı Prof. Dr. Ersan BAŞAR yaptığı açıklamada “Bu tırmanışın federasyon olarak kendi imkan ve kabiliyetleri kullanılarak planlanan ilk 8000 metre üstündeki tırmanış olduğu ve bu tırmanışla 2020 yılında yapılması planlanan TDF Everest 2020 Ekspedisyonu için  önemli bir hazırlık süreci olacağını bildirdi.” Tırmanışın liderliğini yüksek irtifa sporcumuz ve kurul üyemiz Tunç FINDIK yürütmekte olup Adem GÜL ve Güçlü ÖZEN’den oluşan ekip ile yapılacaktır. Tırmanışa katılan sporcularımız oksijen desteği almadan bu tırmanışı gerçekleştirmeyi planlamaktadır.

Ekibimiz Gasherbrum 1 Dağı zirve tırmanışı için Pakistan’ın başkenti İslamabad’a, oradan da Kuzey Pakistan’ın Baltistan bölgesindeki Skardu kasabasına doğru yolculuğa devam edecektir. Buradan Askole Köyü’ne gidecek ve dağın 5000 metredeki ana kampına bir hafta sürecek çoğu Baltoro ve Gasherbrum Buzulları üzerinde geçecek olan 150 km uzunluktaki yürüyüşe başlayacaktır.

Gasherbrum 1 tırmanışında üç kişilik kendine yeterli bir ekip olarak (dağdaki diğer ekiplerle işbirliği yaparak), tırmanış için dağın kuzey yüzündeki Japon 1980 Rotası‘nı kullanacak olup ana kamptan sonra üç yüksek kamp kurularak Gasherbrum 1 Dağı zirvesinde Türk bayrağını dalgalandırmayı hedeflemektedir.

Federasyon olarak tüm sporcularımıza başarılı bir tırmanış sezonu dilerken yüreklerimiz onlarla birlikte olacaktır.

Categories